Podpora science center v souvislosti s dopady pandemie COVID – 19

V pátek dne 25.9. 2020 proběhla v poslanecké kanceláři v Liberci schůzka s ředitelem iQLANDIA , panem Mgr. Pavlem Coufalem, během které se probírala podpora science learning center v ČR v souvislosti s dopady pandemie COVID-19 a která navazovala na jeden z jednacích bodů Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu ze dne 23.9. 2020, jehož je poslanec I. Jáč členem.

V České republice vznikla čtyři science centra, přičemž v našem regionu je to iQLANDIA, o.p.s. , jejiž cílem je zpřístupnit problematiku vědy a výzkumu co nejširšímu počtu potenciálních zájemců prostřednictvím interaktivních expozic. Součástí centra jsou laboratoře využívané nejen TUL v Liberci a planetárium, které navštěvují hlavně školy.

V důsledku výrazného propadu tržeb z restriktivních omezení v jarním období koronavirové krize a uzavírání veřejných prostor pro návštěvníky, se situace v podzimním období a nedostatek financí pro plnohodnotné fungování tohoto centra prohlubuje.

S diskuze vyplynulo, že i přes úsporná opatření ( např. propuštění cca 30% zaměstnanců ) je další pokračování v plném režimu ohroženo.

Zdroj: Výroční zpráva iQLANDIA

Napsat komentář